HTML

Nyugat-Magyarország, a föld ahol élünk

Vas megye földrajzáról, Vas megye földrajzképzéséről, egy vas megyeitől a földrajzról és a vas megyei földrajzképzésben hallgatóknak számos érdekességről. A korábbi leírás kicsit hivatalosabb: Kutatásaim során Nyugat-Magyarország, konkrétabban Vas megye és a hozzá csatlakozó Őrvidéki terület földrajzi-földtani megismerésével foglalkozom. A konkrét vizsgálatok közben számos olyan érdekességet ismerek meg, amit szívesen megosztok földijeimmel, a terület érdeklődő lakosaival. A kutatás az Európai Unió és Magyarország támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával a TÁMOP 4.2.4.A/2-11-1-2012-0001 azonosító számú „Nemzeti Kiválóság Program – Hazai hallgatói, illetve kutatói személyi támogatást biztosító rendszer kidolgozása és működtetése konvergencia program” című kiemelt projekt keretei között valósult meg.

Friss topikok

  • István Gárdonyi: Kedves Gábor! A Gyöngyös-síkról keresgéltem a neten, amikor rátaláltam a blogodra. Sok érdekes dol... (2015.04.26. 13:13) Gyöngyös-Perint, első eredmények

A Pennini-ablakról a gravitáció fogja megmondani a tutit?

2013.08.27. 18:46 g-bacsi

A napokban a Pannon-medence aljzattérképével foglalatoskodtam, mikor már alig vártam, hogy mikor fogok a saját kutatási területemhez érni. Természetesen ahogy Bereczki és tsaival készített cikkben már láttuk, minden egyes aljzattérkép mást mutat, így nehéz volt egyértelműen meghatározni, hogy milyen lehet a valós aljzatmorfológia.

A probléma alapja a következő: a Kőszegi-hegység és a Vas-hegy tömbjének idős kőzetei között náluk alacsonyabb helyzetben fiatalabb kőzetek foglalnak helyet. Ezzel eddig nincs is semmi gond, hiszen ez elég gyakran előfordul a világon. Ezt okozhatja az, hogy a két hegység közt törésvonalak mélyebb helyzetbe kerültek a fiatalabb kőzetek, esetleg gyűrődés által emelkedtek ki a magaslatok, míg közötte süllyedés történt, vagy akár a köztes anyag erodálhatott is (a szél, a folyók kimosták). Utóbbival az a baj, hogy a hegység elég fiatalon emelkedett ki, nem biztos, hogy lett volna elég idő a kimosásra (ld. Dunkl és tsa). A törésvonalas és a gyűrődéses elméletek már tetszenének, de sajnos a területen elég kevés az olyan fúrás, amely a hegységek anyagát a köztes területen is elérte és az egyetlen szeizmikus szelvény is elég ellentmondásos. Mellékesen jegyzem meg, hogy a vizsgált aljzattérképeken szépen látni, hogy melyik milyen alapadatot használt.

A lényeg, hogy összevetettem az országhatár két oldalán készült gravitációs méréseket (a gravitáció kis mértékű változásai utalhatnak az aljzatmorfológia változásaira), ami nagyon jól passzolnak egymáshoz. Tehát egyre közelebb kerülhetünk a szerkezet megfejtéséhez, alig várom már, hogy összeüljünk a srácokkal és pontot tegyünk az i-re.

Szólj hozzá!

Címkék: Nyugat-Magyarország Vas-hegy gravitációs anomália szerkezetkutatás Pennini-ablak

A bejegyzés trackback címe:

https://vasgeo.blog.hu/api/trackback/id/tr285480829

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása