Varga Nándi (immár) kollégám megint kíváncsi lett. És ezt mi szeretjük, mert ha valamire kíváncsi, annak utánajár és az alábbihoz hasonló látványos anyagot rak össze. A szöveg és az ábra is az ő érdeme.
Egy menekülttábor Mianmar (Burma) és Banglades határán
„A rohingyák egy kisebbségi népcsoport, akik régóta Mianmar nyugati partvidékén élnek, azonban a korábbi katonai junta, valamint az ország jelenlegi vezetése sem ismerte el őket állampolgárokként. A túlnyomórészt buddhista országban a muszlim kisebbséghez tartozó rohingyák évtizedek óta jogaiktól megfosztottan, az oktatás lehetősége nélkül, gyakran táborokba zárva élik életüket.” (https://unicef.hu/igy-segitunk/hireink/kik_a_rohingyak)
Alább a terület elhelyezkedése:
Az alábbi, Sentinel-2 műholddal készített képsorozat azt szemlélteti, hogy milyen ütemben növekedett a tábor területe 2017 eleje és 2022 márciusa között. A műholdképeken ábrázolt terület 50 km2, ebből ma kb. 20-25 km2 a tábor területe (jobb oldali kép), mely az egyre növekvő sárga folt képében mutatkozik. A probléma, hogy a felszínen nagyok a talajmozgások, folyamatosak a csuszamlások, főleg az esős évszakok idején rendszeresen maguk alá temetik a tábor egyes részeit ezek a tömegmozgások. A korábbi felvételeken zöld területtel megjelenő növényzet megfogta a talajt, de mára ezt nagyrészt kiirtották, majd beépítették. Ha nincs mi megfogja a talajt, kőzetet, nem marad a helyén. Lecsúszik, ennek okán történnek a folyamatos katasztrófák.