HTML

Nyugat-Magyarország, a föld ahol élünk

Vas megye földrajzáról, Vas megye földrajzképzéséről, egy vas megyeitől a földrajzról és a vas megyei földrajzképzésben hallgatóknak számos érdekességről. A korábbi leírás kicsit hivatalosabb: Kutatásaim során Nyugat-Magyarország, konkrétabban Vas megye és a hozzá csatlakozó Őrvidéki terület földrajzi-földtani megismerésével foglalkozom. A konkrét vizsgálatok közben számos olyan érdekességet ismerek meg, amit szívesen megosztok földijeimmel, a terület érdeklődő lakosaival. A kutatás az Európai Unió és Magyarország támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával a TÁMOP 4.2.4.A/2-11-1-2012-0001 azonosító számú „Nemzeti Kiválóság Program – Hazai hallgatói, illetve kutatói személyi támogatást biztosító rendszer kidolgozása és működtetése konvergencia program” című kiemelt projekt keretei között valósult meg.

Friss topikok

  • István Gárdonyi: Kedves Gábor! A Gyöngyös-síkról keresgéltem a neten, amikor rátaláltam a blogodra. Sok érdekes dol... (2015.04.26. 13:13) Gyöngyös-Perint, első eredmények

Mi okozza a mágneses teret?

2022.06.24. 09:09 g-bacsi

Kedvenc facebook oldalam, az IRIS Earthquake Science rendszeresen tesz közzé ismeretterjesztő posztokat Földünk működéséről. Ezúttal egy szabadon elérhető Nature cikkre hivatkoznak, melyben azt vizsgálták, hogy mi hozza létre és tartja fenn a Föld mágneses terét.

Persze-persze, mindenki tudja, hogy a külső mag folyékony vasának áramlásai. No de ezt az áramlást, vajon mi hozza létre? A cikkben több dolgot vizsgálnak és elemeznek, melyeket az alábbi ábra mutatja be.

  • 277173836_10160373820929974_1139444172286444073_n.png

Forrás: Landeau és tsai. 2022.

  • A Föld folyamatosan hőt ad le, vagyis hűl. A Föld hőjét a belső mag adja, tehát az is hűl. Belső erők földrajza órán tanítom, hogy a külső és a belső mag közti legfontosabb különbség, hogy a belső magban az óriási hőmérsékletet ellensúlyozza a hatalmas nyomás, emiatt nem tud olvadt állapotba kerülni. A külső magban ez a nyomás már kisebb, hiszen távolabb vagyunk a Föld közepétől, kevesebb kőzet "nyomja". Itt már ki tud olvadni a vas. Nos, ha hűl a mag, kisebb nyomás is elegendő ahhoz, hogy szilárd halmazállapotban tartsa a vasat. Emiatt a belső mag növekszik. A könnyebb elemek felemelkednek a külső magban, ami áramlást hoz létre (b ábrarész).
  • Bizonyos könnyű anyagok (fémoxidok) kioldódnak, ezért az adott anyagrész nehezebbé válik a külső magban, lesüllyednek. Ez a süllyedés is áramlást hoz létre (c ábrarész)..
  • Precesszió: a földköpeny és a belső mag más tengely körül forog. E különbség anyagátrendeződést okoz, az anyagátrendeződés más néven áramlás (d ábrarész).
  • Az árapály-jelenség deformálja a Földünket. Furcsa formája a Nap és a Hold gravitációs hatása miatt változtatja formáját, mint ahogy egy vízzel telt lufi teszi, ha mozgatjuk. A folyékony anyaga át kell, hogy rendeződjön, tehát áramlani kezd egyik helyről a másikra  (e ábrarész).

Számítógéppel modellezték, hogy melyik áramlás milyen mágneses teret hoz létre, melyik mennyire játszik szerepet a mágneses tér fenntartásában. Arra következtettek, hogy az elemek kioldódása az, ami legnagyobb valószínűséggel képes fenntartani a ma ismert mágneses teret, ezt a mechanizmust azonban még sokat kell tanulmányozni, hogy teljesen megérthessük.

Szólj hozzá!

Címkék: földrajz mágneses tér Geofizika belső erők

A bejegyzés trackback címe:

https://vasgeo.blog.hu/api/trackback/id/tr1917857367

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása