HTML

Nyugat-Magyarország, a föld ahol élünk

Vas megye földrajzáról, Vas megye földrajzképzéséről, egy vas megyeitől a földrajzról és a vas megyei földrajzképzésben hallgatóknak számos érdekességről. A korábbi leírás kicsit hivatalosabb: Kutatásaim során Nyugat-Magyarország, konkrétabban Vas megye és a hozzá csatlakozó Őrvidéki terület földrajzi-földtani megismerésével foglalkozom. A konkrét vizsgálatok közben számos olyan érdekességet ismerek meg, amit szívesen megosztok földijeimmel, a terület érdeklődő lakosaival. A kutatás az Európai Unió és Magyarország támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával a TÁMOP 4.2.4.A/2-11-1-2012-0001 azonosító számú „Nemzeti Kiválóság Program – Hazai hallgatói, illetve kutatói személyi támogatást biztosító rendszer kidolgozása és működtetése konvergencia program” című kiemelt projekt keretei között valósult meg.

Friss topikok

  • István Gárdonyi: Kedves Gábor! A Gyöngyös-síkról keresgéltem a neten, amikor rátaláltam a blogodra. Sok érdekes dol... (2015.04.26. 13:13) Gyöngyös-Perint, első eredmények

Gyöngyös-Perint, első eredmények

2014.02.06. 09:48 g-bacsi

patakok_1391674843.png_944x565

Gárdonyi István földrajz alapszakos szakdolgozóm összevonta az említett patakok hossz-szelvényeit, annak megállapítására, hogy az A betűt formáló vízrendszer mely szakaszai lehettek a természetes ágak és melyek a rómaiak által kiásottak. Első körben 1:10000-es térképszelvényekről digitalizálta a szintvonalak és a patakok metszéspontját (kiegészítve a kanyargó vízfolyások köztes töréspontjaival). Ennek eredménye természetesen nem a vízfolyások hossz-szelvénye, de már képet kaphatunk az allúviumon való futás lejtésviszonyairól. Az egyes feltételezett folyásirányokra görbét illesztett a számszerű eredmények kinyeréséért. Legrosszabb illeszkedést a Perint, Arany-patak torkolata alatti szakasza mutatta, így első feltevésként azt valószínűsítjük, hogy ez a szakasz mesterséges. Természetesen a képet még árnyalja Pinka-fennsík miocénban biztosan, de feltételezhetően a plesiztocénben is aktív relatív emelkedése. 

Következő lépésben a tényleges meder szelvényét készíti el István, amire a néha rendkívül mély patakvölgy hatásának kiszűrése miatt van szükség.

1 komment

Címkék: földrajz Nyugat-Magyarország Jedlik Ányos Doktorjelölti Ösztöndíj Római kor Kavicstakaró Pinka-fennsík

A bejegyzés trackback címe:

https://vasgeo.blog.hu/api/trackback/id/tr625801190

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

István Gárdonyi 2015.04.26. 13:13:48

Kedves Gábor!
A Gyöngyös-síkról keresgéltem a neten, amikor rátaláltam a blogodra. Sok érdekes dologról írsz, kicsit sajnálom is, hogy az utolsó bejegyzés már több, mint egy éves. Ez a téma, amibe anno belekezdtünk is érdekes, ha szakdolgozat nem is lesz belőle, érdemes lenne folytatni. További sok sikert a kutatásokhoz!
Üdv,
GI
süti beállítások módosítása