Global Mapper LiDAR vs PhoDAR összefoglaló
Napjainkban egyre inkább terjedni látszik a fotogrammetria, nem csak csúcs-szakmai körökben, hanem már a modern technológiát kedvelők, földrajzot művelők és főleg az e kettőt magukban ötvöző egyetemi hallgatók közt. Ez ad egy kis munkát a távérzékelés oktatásában is, hiszen alapfeladatunk a technikai lehetőségek bemutatása, jobb esetben ezek elsajátításának elősegítése.
A minap került a kezembe egy közlemény, mely a LiDAR és a fotogrammetriai eljárással készített 3D pontfelhő (újkeletű nevén PhoDAR?) összehasonlítását hivatott elvégezni karsztos területen. Az összehasonlítás meglepően jó eredményt adott: a formák leképezése a két módszerrel nagyon hasonló lett.
A most hivatkozott link egy rövid összefoglalót ad a két módszer előnyeiről és hátrányairól. Angolul persze. Üröm az örömben, hogy a Global Mapper egy fizetős alkalmazás, a kiegészítő LiDAR modul pedig megduplázza a költségeket, de ha már megismerjük a módszert, könnyen rátalálunk az ingyenes lehetőségekre is. Terveim szerint hamarosan segíteni is fogok ebben ;-)